Our range of products include steel orthopedic surgical instruments, large fragment set, broken screw removal instrument set ii orthopedic trauma surgical instrument hospital medical, hip joint small fragment instrument set and orthopedic saw plaster.
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Usage Type | Reusable |
| Material | Stainless Steel |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Weight | 5kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | Retractor |
| Material | Steel |
| Reusability | Reusable |
| Usage Type | Reusable |
| Brand | Prism |
| Type | Surgical Equipments |
| Usage/Application | Hip Joint |
| Application | Trauma, Joint Replacement, Spine |
| Surface Finish | Matt |
| Handle Type | Solid Handle |
| Weight | 5 Kg |
| Length | 350 mm |
| Color | Silver |
| Shape | Straight |
| Material Grade | Surgical Grade |
| Thickness | 3 mm |
| Fragment Size Type | Small Fragment |
| Packaging Type | Box |
| Size/Dimension | 12 Inch |
| Surface Finishing | Chrome |
Minimum order quantity: 1 Piece
Large Fragment Instruments Set contains 4.5 mm and 5 mm instruments required for Locking and Non Locking Plates.
Large Fragment Instruments Set Features:
Our Orthopedic Instruments Set comprises many of items which are manufacture by superior grade of stainless steel, Aluminum and Carbon Fiber etc. These are the tools specifically designed to carry out different actions and to achieve various purposes during a surgery or an operation. We are giving our best efforts to keep the same quality standards of all orthopedic instruments as needed.
We are keeping wide range of instruments in Large Fragment Instruments Set to ensures that Doctors get almost all required items during surgery for this instruments set. Instruments can be modified according to the customer’s requirement. All these instruments can be used several times.
₹ 40000 / Set Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage Type | Reusable |
| Brand | Prism |
| Type | Surgical Equipments |
| Usage/Application | Hip Joint |
| Application | Trauma, Spine, Joint Replacement |
| Surface Finish | Matt |
| Handle Type | Ratchet Handle |
| Weight | 5 Kg |
| Feature | Reusable |
| Length | 280 mm |
| Sterility | Sterile |
| Color Code | Silver |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Portable | Portable |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Usage Type | Reusable |
| Material | Steel |
| Type | Surgical Equipments |
| Usage/Application | Hip Joint |
| Feature | Reusable |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Matel Finish |
| Weight | 7 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 15250 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Type | Oscillating Multi Tools |
| Blade Diameter | 40 mm |
| Input Power | 200 W |
| Speed Mode | Variable Speed |
| Cord Type | Corded |
| Housing Material | Metal |
| Material | PVC |
| Noise Level | Low Noise |
| Application | POP Cast |
| Warranty | 6 Months |
| Country Of Origin | China |
| Rust Proof | Yes |
| Usage/Application | Used for cutting plaster |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sujata Bid (Ceo)
Prism Medical
Uttam Nagar New Delhi, A-25 Om Vihar
New Delhi - 110059, Delhi, India