Offering you a complete choice of products which include orthopedic bone drill machine, prism 501 cannulated drill and b2-02d quick coupling cannulated drill.
₹ 44000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Drill |
| Power Source | Battery Operated |
| Brand | PRISM |
| Type | Battery Powered |
| Material | Stainless Steel |
| Battery Charging Time | 90 min |
| Model Name/Number | B2-O2D |
| Packaging Type | Box |
| Sterile/ Non Sterile | Non Sterile |
| Usage/Application | Hospital |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Drill |
| Speed | 1500 rpm |
| Power Source | Battery Operated |
| Application | Orthopedic |
| Brand | PRISM |
| Type | Battery Powered |
| Drill Type | Cannulated |
| Model / System | System 3 |
| Operation Mode | Oscillating |
| Included Attachments | Drill Attachment, Reamer Attachment, K-Wire Attachment, Saw Attachment |
| Chuck Type | Keyed |
| Maximum Speed (RPM) | 1500 RPM |
| Black Hard Anodized | Stainless Steel |
| Battery Charging Time | 30 - 40 Min |
| Set Contains | Power Tool , 2 Batteries , 1 Charger , 1 Drill Chuck with 1 key |
| Product Code | Prism 401 |
| Item Condition | New |
| Voltage | 220 V |
| Autoclavable | Yes |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Set Contents | Handpiece Only |
| Usage/Application | Hospital |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 44000 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter | 4 mm |
| Cannulation Diameter | 2 mm |
| Drill Length | 300 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Battery Charging Time | 1.5 Hour |
| Output Voltage | 14.4 |
| Set Contains | 1 |
| Product Code | B2-02D |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | WSKMED |
Sujata Bid (Ceo)
Prism Medical
Uttam Nagar New Delhi, A-25 Om Vihar
New Delhi - 110059, Delhi, India