Pioneers in the industry, we offer electric plaster cutter machine, broken screw removal set for orthopaedic surgery, 304 small fragement orthopedic, 303 small fragement orthopedic and stainless steel sterilization box from India.
₹ 15250 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Type | Oscillating Multi Tools |
| Input Power | 100 W |
| Blade Diameter | 40 mm |
| Speed Mode | Variable Speed |
| Cord Type | Corded |
| Application | POP Cast |
| Sterile/ Non Sterile | Non Sterile |
| Usage/Application | Hospital |
| Packaging Type | Box |
| Housing Material | Aluminium |
| Noise Level | Low Noise |
| Country Of Origin | China |
| Material | Stainless Steel |
| Type Of Packaging | Kit |
| Uses | Used To Cut Plaster |
| Kit Include | 4 Blade,1 Machine And 1 Blade Changer |
Minimum order quantity: 2 Piece
| Material | PVC |
| Rust Proof | Yes |
| Usage/Application | Used for cutting plaster |
| Cord Length | Upto 1 m |
| Phase | Single |
| Power | 125 W |
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Drive Size | 1/4 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage Type | Reusable |
| Mechanism | Cam Type |
| Type | Surgical Equipments |
| Usage/Application | Hip Joint |
| Surface Finish | Matt |
| Finish | Chrome Plated |
| Handle Type | Ratchet Handle |
| Application | Medical use |
| Feature | Reusable |
| Pieces In Set | 8 Pieces |
| Color | Silver |
| Length | 280 mm |
| Case Type | Metal Box |
| Sterility | Sterile |
| Color Code | Silver |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | Forceps |
| Material | Steel |
| Reusability | Reusable |
| Usage Type | Reusable |
| Brand | Prism |
| Type | Surgical Equipments |
| Application | Joint Replacement, Trauma, Spine |
| Surface Finish | Matt |
| Handle Type | Ring Handle |
| Length | 350 mm |
| Shape | Straight |
| Color | Silver |
| Material Grade | Surgical Grade |
| Sterility | Sterile |
| Thickness | 3 mm |
| Joint Type | Box Joint |
| Fragment Size Type | Small Fragment |
| Color Code | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Weight | 5 kg |
| Model Number | 304 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | MIx |
| Material | Steel |
| Usage Type | Reusable |
| Brand | Prism |
| Type | Surgical Equipments |
| Usage/Application | Abdominal |
| Application | Joint Replacement, Spine, Trauma |
| Surface Finish | Matt |
| Handle Type | Solid Handle |
| Feature | Reusable |
| Model Name/Number | 303 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Chamber Volume | 8 L |
| Capacity | 8 L |
| Sterilization Method | Dry Heat |
| Mount Type | Table Top |
| Tube Material | Quartz Glass |
| Body Material | Stainless Steel |
| Power | 10W |
| Max Temperature | 180 C |
| Automation Grade | Manual |
| Material | SS |
| Warranty | 3 months |
| Brand | Prism |
| Size | 20 Inch |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Lid Type | Removable Lid |
Minimum order quantity: 1 Piece
Autoclaves are also known as steam sterilizers, and are typically used for healthcare or industrial applications. An autoclave is a machine that uses steam under pressure to kill harmful bacteria, viruses, fungi, and spores on items that are placed inside a pressure
Sujata Bid (Ceo)
Prism Medical
Uttam Nagar New Delhi, A-25 Om Vihar
New Delhi - 110059, Delhi, India