We are a leading Retail Trader of bone drill system 3 battery and orthopaedic bone drill system 2 battery from New Delhi, India.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Orthopaedic Bone Drill & Saw |
| Power Source | Battery Operated |
| Brand | Prism |
| Type | Battery Powered |
| Model / System | System 3 |
| Material | Titanium |
| Included Attachments | Reamer Attachment, Saw Attachment, Quick Coupler, K-Wire Attachment |
| Voltage | 12V |
| Maximum Speed (RPM) | 1200 RPM |
| Warranty | 6 Months |
| Item Condition | New |
| Sterile/ Non Sterile | Non Sterile |
| Autoclavable | No |
| Country of Origin | China |
| Battery Capacity | 1800mah |
| Color | Black |
| Uses | Used In Ortho Drill |
Minimum order quantity: 1 Piece
1800mah Bone Drill Battery ; Warranty. 6 Months ; Voltage. 12V ; Sterile/ Non Sterile. Sterile ; Uses. Used In Ortho Drill ; Battery Capacity. 1800mah.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Battery |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Voltage | 14.4V |
| Voltage Rating | 12 V |
| Type | Battery Powered |
| Application Area | Trauma, Spine, Large Bone |
| Drill Application | Trauma, Spine |
| Chuck Type | Keyed Chuck |
| Max Drill Size | 6.0 mm |
| Model Name/Number | A201 |
| Battery Charging Time | 45 Min |
| Packaging Type | Box |
| Material | Titanium |
| Body Material | Aluminium |
| Sterile/ Non Sterile | Non Sterile |
| Warranty | 1 Year |
| Usage/Application | Hospital |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sujata Bid (Ceo)
Prism Medical
Uttam Nagar New Delhi, A-25 Om Vihar
New Delhi - 110059, Delhi, India